Wykładami i krótkim koncertem w sobotnie przedpołudnie 9 lutego oficjalnie swoją działalność zainaugurowało Średzkie Towarzystwo Naukowo-Kulturalne im. Ks. Infułata Aleksandra Raweckiego. Zarząd towarzystwa przygotował ciekawą oprawę całego wydarzenia
Samo miejsce na inaugurację, czyli Salę Kolumnową Restauracji Wiedeńska, wybrano nieprzypadkowo. - To miejsce symboliczne - dawny Hotel Hüttner. To tam w czasach zaborów mieściło się centrum polskiego życia kulturalnego i społecznego. Dziś Restauracja Wiedeńska przejęła tę spuściznę i dzięki gościnności właścicieli mogliśmy odbyć tam spotkanie - mówi jeden ze współzałożycieli towarzystwa Michał Heintze.
Na to wydarzenie założyciele zaprosili specjalnych gości - rodzinę księdza infułata oraz liturgistę, wiceprezesa Płockiego Towarzystwa Naukowego ks. prof. Daniela Brzezińskiego i operologa, historyka sztuki prof. Piotra Urbańskiego. Obaj profesorowie przyjechali do Środy wcześniej. Rano mieli okazję zobaczyć kolegiatę, po której oprowadził ich przybliżając historię i architekturę Wojciech Lis. - Profesorowie szczególnie podziwiali jej bogate wyposażenie i piękno, podkreślając, że niejedna katedra może pozazdrościć takiego wyglądu - mówi W. Lis.
Akademicki ceremoniał
Spotkanie inaugurujące poprowadziła Monika Nowacka, która na co dzień pracuje w pracowni naukowej przy nowo powstającym średzkim muzeum. Oprawa od początku miała uroczysty charakter. Podczas introitu przy prezydialnym stole stanął zarząd towarzystwa. Później zabrzmiał hymn „Gaude Mater Polonia". - Niestety, dziś musieliśmy wysłuchać nagrania hymnu, jeszcze kilka lat temu wykonałby go nasz chór, ale mam głęboką nadzieję, że uda nam się odbudować nasz chór, chlubę naszego miasta" - mówił Michał Mikołajczak. Wiele osób spojrzało wówczas z nadzieją na siedzącego na sali chóralnego dyrygenta i byłego kolegiackiego organistę Przemysława Piechockiego.
Deklarację ideową towarzystwa odczytał wiceprezes towarzystwa do spraw nauki Michał Heintze. Deklaracja ta zawiera krótki zarys bogatej historii Środy, wspomina wybitnych średzian oraz wyznacza drogę dla członków towarzystwa. Wojciech Lis przedstawił statuty wyszczególniając cele i sposoby ich realizacji.
Przedstawiony został również zarząd ŚTNK im. Ks. Infułata Aleksandra Raweckiego. Prezesem został Michał Mikołajczak. Wiceprezesem do spraw nauki jest Michał Heintze, do spraw kultury - Rafał Eichler, skarbnikiem wybrana została Stanisława Lenkowska, a kronikarzem Wojciech Lis.
Oficjalną działalność towarzystwa, wypowiadając po łacinie akademicką formułę „Oby to było szczęśliwe, sprzyjające i pomyślne", ogłosił M. Mikołajczak.
Być człowiekiem renesansu
Prezes ŚTNK przypomniał sylwetkę patrona i zarysował plan działań dla towarzystwa. - Chciałbym, żebyśmy postawili znak równości między członkiem towarzystwa a człowiekiem renesansu. Chciałbym, żebyśmy byli właśnie takimi ludźmi renesansu. Tak jak ks. infułat. Otwarci na wszystkich, chętni do działania. Człowiek renesansu chce poznawać świat, chce zdobywać wiedzę, uczy się języków, zna dobrze zasady zachowania, wie skąd pochodzi i dokąd zmierza. Dąży do bycia ekspertem. Ważna jest historia, przeszłość, ale też musimy mieć świadomość, że teraz tworzymy coś nowego i dla przyszłych pokoleń my będziemy historią. Co im pozostawimy? Musimy działać! - mówił M. Mikołajczak.
Gratulacje dla towarzystwa
Z dumą zarząd towarzystwa przyjmował i przekazywał gratulacje i życzenia, które napłynęły z różnych stron Polski. - Szczególnie ważne były gratulacje i błogosławieństwo z Watykanu, nadesłane przez byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, najbliższego współpracownika Benedykta XVI - kardynała Gerharda Ludwiga Müllera - podkreśla M. Mikołajczak. Kardynał z radością odebrał informację o powołaniu towarzystwa i wskazywał, że „zarówno działalność na polu naukowym jak i kulturalnym, która wybrzmiewa nie tylko w nazwie, ale również w celach, które sobie wyznaczyliście stanowi bardzo ważny aspekt w kształtowaniu się człowieka jak i całej wspólnoty".
Pozdrowienia dla uczestników spotkania przesłała również była premier RP Hanna Suchocka, która ze względu na obowiązki zagraniczne nie mogła być obecna. H. Suchocka zapewniła też, że w najbliższym czasie odwiedzi Środę, przedstawi swoje dwie książki dotyczące pracy ambasadora i historii Kościołów Stacyjnych Rzymu.
Gratulacje przesłał również minister szkolnictwa wyższego Piotr Muller, a także rodzina i przyjaciele ks. infułata, kapłani, przedstawiciele świata naukowego, m.in.: prof. Andrzej Gulczyński - prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, prof. Mirosław Krajewski -prezes Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego, prof. Magdalena Stuligrosz - prezes Polskiego Towarzystwa Filologicznego, ks. prof. Kazimierz Panuś - prezes Polskiego Towarzystwa Teologicznego, prof. Zbigniew Kruszewski - prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego, Bożenna Urbańska - prezes Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego.
Pięknie żyć
Podczas sesji popularnonaukowej swoje referaty przedstawili dwaj profesorowie. Ks. prof. Daniel Brzeziński mówił o potrzebie organizowania się i zakładania towarzystw naukowych i kulturalnych, doszukując się licznych analogii występujących między najmłodszym polskim towarzystwem - Średzkim Towarzystwem Naukowo-Kulturalnym, a najstarszym Towarzystwem Naukowym Płockim. „To swoista inwestytura, przekazanie całej tradycji najstarszego Towarzystwa, Wam, którzy dzisiaj zaczynacie. To historyczny moment. Mówię to z pełną świadomością. Tak rodzi się historia". Drugi prelegent - prof. Piotr Urbański mówił o sztuce umierania. Na początku powiało grozą, lecz jak podkreślał prelegent: „piękna śmierć jest uwieńczeniem pięknego życia". Podkreślał, by ideałów szukać w starożytności, wśród twórców naszej cywilizacji, a także by mieć na względzie chrześcijańskie korzenie Europy. Wyraził głęboką nadzieję, że w średzkich szkołach uczniowie będą mogli uczyć się łaciny i greki.
Koncert wychowanków infułata
Na zakończenie oficjalnej części spotkania był koncert muzyki musicalowej operowej i operetkowej. Swoimi głosami zachwycali średzką publiczność: Monika Buczkowska, Łukasz Kocur oraz Michał Heintze, a towarzyszyła im przy pianinie Alicja Kosznik. Dla solistów, szczególnie ze Środy, było to duże wyzwanie. Śpiewali nie tylko przed swoimi bliskimi i znajomymi. Wśród publiczności, poza prof. Piotrem Urbańskim, który jest znanym operologiem i krytykiem muzycznym, była obecna dr Joanna Horodko - solistka Teatru Muzycznego i wykładowca Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Tę akademię ukończyli wszyscy wykonawcy. Cała trójka zaśpiewała przepięknie, a w podziękowaniu otrzymała od widowni długą owację.
Wielkich przemów i podsumowań na koniec nie było. Przewodniczący Rady Miejskiej w Środzie Paweł Wullert w imieniu swoim jak i przewodniczącej Rady Powiatu Średzkiego Małgorzaty Fertały gratulował inicjatywy i deklarował wsparcie gminy dla podejmowanych przez towarzystwo inicjatyw.
Obaj profesorowie mieli okazję zobaczyć jeszcze jedno wyjątkowe miejsce. Wspólnie z zarządem towarzystwa odwiedzili dwór w Koszutach. Tam rozmawiano na temat towarzystwa dla ogólnopolskiego portalu „Kultura u podstaw". Informacja niebawem ukaże się w internecie.
Dołącz do towarzystwa
Zarząd ŚTNK informuje, że deklaracje można odbierać i składać w Pracowni Naukowej Muzeum Środy Wielkopolskie przy ul. Daszyńskiego 6 - od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 16:00. O deklaracje prosić można również drogą internetową za pośrednictwem fanpage'u towarzystwa.
pik