12-letnia Sandra Michalak, uczennica VI klasy Zespołu Szkół w Chociczy, zwyciężyła w kategorii dzieci w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. To największy tego typu przegląd w Europie!
Sandra otrzymała nagrodę ufundowaną przez marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie ma wielką renomę. O laury walczyli tutaj, jeszcze wówczas nieznani, Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Lampert, Margaret czy śpiewający dziś na scenach całej Europy bass Piotr Lempa. W jury zasiadają poważni znawcy muzyki, profesorowie wyższych szkół muzycznych.
Łącznie we wszystkich edycjach festiwalu wzięło około 30 tysięcy uczestników. Eliminacje do festiwalu, w których bierze udział ok. 1600 solistów i grup, odbywają się nie tylko w 40 miastach w Polsce, ale także na Ukrainie, Białorusi i Litwie.
Sandra Michalak podczas zmagań konkursowych wspaniale zaśpiewała pastorałkę „Uciekali, uciekali" i kolędę „Nie było miejsca dla Ciebie". Występ został oceniony najwyżej w kategorii dzieci. Tym samym mieszkanka Chociczy otrzymała nagrodę w wysokości 2 tys. zł oraz możliwość zaśpiewania podczas niezwykłej gali w Sanktuarium Polskiej Golgoty w Będzinie. Co ciekawe, dzień przed koncertem galowym młoda artystka pojechała jeszcze do Łazów i tam zajęła pierwsze miejsce w Jurajskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek.
Sandra Michalak jest podopieczną prof. Alicji Kuchowicz, u której w Poznaniu uczy się śpiewu od dwóch lat. Śpiewała także w Studio Gama u Marii Plucińskiej w Środzie, a jeszcze wcześniej z GOK w Nowym Mieście. Jako 9-latka wygrała właśnie w Nowym Mieście festiwal piosenki i uwierzyła w siebie. Choć lubi także taniec i malowanie, to właśnie śpiew stał się jej prawdziwą pasją.
Od czasu festiwalu w Nowym Mieście Sandra wystąpiła w wielu konkursach i przeglądach, z których wracała z licznymi nagrodami.
Była finalistką Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej Gwiazdozbiory, laureatką Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Mikrofon dla każdego", zdobywczynią głównych nagród na Festiwalach Piosenki Patriotycznej, zdobywczynią Złotej Półnutki na XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Tańca Majowa Nutka, laureatką Kalejdoskopu Talentów.
Zdobyła Grand Prix Koncertu Galowego XX Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Żegocinie, za co w nagrodę w czerwcu ubiegłego roku pojechała do Brukseli, gdzie miała okazję zwiedzać Parlament Europejski. Wyjazd ufundował europoseł Andrzej Grzyb. Otrzymała też dyplom Kuratorium Oświaty w Poznaniu za prezentację podczas VIII Gali Młodych Utalentowanych Wielkopolan.
- Uwielbiam śpiewać - mówi Sandra Michalak, dla której obecnie wielkimi idolami są z jednej strony Anna German, z drugiej Roksana Węgiel. Każdą wolną chwilę spędza właśnie na śpiewie i nauce nowych piosenek. Ostatnio na tapecie jest Viki Gabor.
Dumni z osiągnięć swojej córki są jej rodzice - Maria i Tomasz Michalakowie. - Staramy się ją wspierać jak możemy. Teraz najważniejszy wydaje się wybór szkoły muzycznej, do której Sandra będzie uczęszczać od nowego roku - mówi Maria Michalak.
(kóz)