To już 103. spotkanie z muzyką na scenie średzkiej biblioteki. Tydzień temu odbyła się pierwsza w tym sezonie Czwartkowa Uczta Duchowa
Inauguracja kolejnego sezonu comiesięcznych koncertów z cyklu Czwartkowych Uczt Duchowych okazała się bardzo udana. Koncert podzielony został na 3 części. W pierwszej pieśni i arie W. A. Mozarta, I. J. Paderewskiego oraz F. Maklakiewicza zaprezentowała sopranistka Zuzanna Wrona. Solistka jest studentką drugiego roku studiów licencjackich na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. B. Mądrej- Bednarek. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła w zespole muzyki dawnej Scholares Minores proMusica Antiqua i chórze Szczygiełki w Poniatowej. Jej zainteresowania to nie tylko wokalna muzyka operowa, ale również oratoryjno- kantatowa oraz kameralistyka wokalna.
Śpiewaczce towarzyszyła na fortepianie Karolina Marciniak - studentka 1. roku studiów licencjackich poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Joanny Marcinkowskiej. Laureatka ponad 30 konkursów pianistycznych w Polsce i zagranicą. Brała udział w wielu kursach pianistycznych.
Muzycznym bohaterem drugiej części spotkania były skrzypce. Młoda skrzypaczka Magdalena Turek zaprezentowała kompozycje J. S. Bacha, H. Wieniawskiego, N. Paganiniego oraz H. W. Ernsta. Instrumentalistka urodziła się w Krakowie i tam też rozpoczęła swoją edukację muzyczną. Obecnie jest studentką roku dyplomowego Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Marcina Baranowskiego i dr Maximy Sitarz-Wawrzyniak. M. Turek jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, a swoje umiejętności doskonaliła podczas wielu kursów mistrzowskich w kraju i zagranicą.
Na ostatnią część koncertu na scenę powróciła śpiewaczka Zuzanna Wrona oraz pianistka Karolina Marciniak. Tym razem wybrzmiały kompozycje P. Mascagniego, K. Szymanowskiego oraz Ch. W. Glucka.
Koncert poprowadziła Dominika Dobrolińska.
(so)