We wtorek w Galerii Miejskiej w Środzie nastąpiło otwarcie wystawy "Średzcy stróże prawa na przełomie wieków". Wystawa jest związana z obchodami 100-lecia policji państwowej
Wystawa jest dziełem asp. Edyty Kwietniewskiej, która na podstawie wyszukanych materiałów przygotowała bardzo ciekawą ekspozycję.
W słowie do zwiedzających Edyta Kwietniewska dziękowała pracownikom Galerii Miejskiej, dyrektorowi Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach Jackowi Piotrowskiemu, a także wszystkim, którzy pomogli jej w przygotowaniu wystawy - Cezaremu Jakubiakowi za wsparcie wystawy ciekawymi dokumentami i odznaczeniami policyjnymi, koleżankom i kolegom z pracy - Agnieszce Bartłomiejczak, Natalii Nowak, Michałowi Szymurskiemu, Fabianowi Grządzielewskiemu, Mariuszowi Idziorkowi, Pawłowi Szafraniakowi, technikom kryminalistycznym Grzegorzowi Gołębiewskiemu, Pawłowi Ratajczakowi i Waldemarowi Gołębiewskiemu.
Wtorkowy wernisaż otwierał dyrektor Jacek Piotrowski, a o historii policji, także tej średzkiej, mówił komendant powiatowy inspektor Paweł Wawrzyniak. Policję podczas przemian wspominał także Antoni Kąsowski, emerytowany zastępca komendanta powiatowego. Gratulacje składał starosta Ernest Iwańczuk.
Podczas wernisażu znalazł się również czas na urodzinowy tort, który był niespodzianką dla jubilata ks. Lecha Otty, który od wielu lat jest kapelanem średzkich policjantów.
Na wystawie można zobaczyć wiele fotografii, wycinki z gazet, dokumenty, mundury, policyjny sprzęt z różnych dekad, pamiątkowe kartki pocztowe, dedykowane na tę okazję zakładki do książek dla dzieci. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
(k)