Sporo osób obejrzało niezwykłą wystawę, którą w niedzielę można było oglądać przed i we wnętrzach Galerii Miejskiej. Zwiedzający oglądali zabytkowe pojazdy oraz ekskluzywną biżuterię i piękne zegarki

W niedzielę przed południem na płycie Starego Rynku stanęło kilkanaście pięknych zabytkowych pojazdów z kolekcji Łukasza Tobiasa. Zwiedzający z chęcią zwiedzali też - już we wnętrzu Galerii Miejskiej - kolekcję głównie zegarków, ale również ekskluzywnej biżuterii, zgromadzonej przez tego samego kolekcjonera. - Kolekcjonerstwo jest bardzo ważne, bo to kolekcjonerzy określają, ile tak naprawdę jest wart dany przedmiot, wykonany przez rzemieślnika albo obraz czy rzeźba, którą w dawnych latach stworzył artysta. Oglądając piękne przedmioty, niezależnie od tego, czy są to samochody, zegarki czy wyroby jubilerskie, widzimy umiejętności artystów i rzemieślników, pracujących w minionych czasach - - mówił podczas otwarcia wystawy Jacek Piotrowski, dyrektor Galerii Miejskiej Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach". - Człowiek, który wykonuje przedmioty codziennego użytku, potrzebuje wewnętrznej wolności. Wtedy to, co tworzy jest estetyczne, a sam artysta ma wewnętrzną radość z tego, co robi. I właśnie takie rzeczy wynajdują kolekcjonerzy. Oni też mają z tego ogromną radość. To widać też na twarzy pana Tobiasa, właściciela tejże kolekcji - dodał dyrektor. Podczas otwarcia głos zabrał też burmistrz Piotr Mieloch. - Mamy szczęście, że tacy ludzie znajdują się wśród nas i w tych pięknych przedmiotach próbują zatrzymać dla nas czas - mówił.

Sam kolekcjoner oprowadzał zwiedzających po wystawie zegarków, opowiadał też ciekawostki na temat zabytkowych pojazdów na rynku. - Czas jest ulotny, nie da się go zatrzymać. Ale kolekcjonerom w jakiś sposób się to jednak udaje - mówił Łukasz Tobias, który zegarki zbiera od 2004 roku - zarówno egzemplarze elektroniczne, jak i te o naciągu mechanicznym. Kilka lat później połączył to z miłością do starych aut. - Wszystko zaczęło się od zegarka, który podarował mi mój ojciec Jan Tobias. Od tego czasu zaczęła się moja przygoda z kolekcjonerstwem - dodał właściciel kolekcji.

Przed Galerią stanął m.in. zabytkowy Pontiac, Cadillac Eldorado z lat 70., Mercedes-Benz Classic W123 z 1977 r. Sedan 3.0 diesel, Cadillac Fleetwood z 1955 r., Fiat z lat 20., zabytkowy wóz strażacki, Dodge, Volkswagen Garbus i piękny Buick Riviera.

Wystawę można też zwiedzić online za pomocą streamingu na stronie facebookowej Galerii Miejskiej.

H. Sowa