Sensei Arkadiusz Borowicz (4 Dan), dyplomowany trener, prezes średzkiego Klubu Karate Dragon
Wierzyć się nie chce, że minęło już 25 lat od pierwszego treningu w klubie Dragon! Zapraszam więc na jutrzejszą, jubileuszową wystawę w Galerii Miejskiej. Będziemy oglądać, wspominać, a może trochę też potrenujemy!
Klub Karate Do Shotokan Dragon w Środzie ma bogatą historię. Klub rozpoczął swoją działalność we wrześniu 1992 r. Od tego czasu nieprzerwanie rozwija zainteresowanie kulturą fizyczną, sportem i rekreacją wśród mieszkańców - głównie dzieci i młodzieży. Aktualnie klub prowadzi szkolenie z zakresu karate w kilkunastu grupach o różnych stopniach zaawansowania - od przedszkolaka do seniora.
Pierwsze treningi na dużej hali przy SP nr 1 na ulicy Lipowej prowadziłem ja oraz Sławomir Jeske. Wtedy obaj byliśmy jeszcze zawodnikami Obornickiego Klubu Karate - najlepszego klubu karate w Polsce. Pamiętam, że w pierwszych zajęciach wzięło udział około 160 osób. Aktualnie w 21 grupach karate uprawia - bawi się i trenuje - ponad 300 adeptów.
Pierwszym prezesem klubu był Krzysztof Drożdżyński. Miejsce treningów się nie zmieniło. Cały czas jesteśmy wierni budynkowi szkoły przy ul. Lipowej.
Za swoją działalność otrzymaliśmy w 2005 roku zbiorowy medal honorowy „Ad valorem", a w roku 2006 klub otrzymał tytuł Ambasadora Powiatu Średzkiego w dziedzinie sportu.
Na przestrzeni 25 lat działalności klub wytrenował kilkudziesięciu mistrzów Polski. W swoim dorobku mamy także mistrzów Europy i Świata karate. Nasi zawodnicy uzyskują nagrody i stypendia średzkiego samorządu oraz regularnie wchodzą w skład kadry wojewódzkiej oraz narodowej karate.
Nasz Klub od dwudziestu trzech lat jest organizatorem turnieju karate "Dragon Cup". Obecnie są to jedne z największych zawodów dla dzieci i młodzieży na terenie naszego miasta. Jesteśmy także współorganizatorem corocznego seminarium szkoleniowego "Perfekcja" w Kleszczewie, które jest okazją do wspólnych treningów dla kilkudziesięciu karateków z całej Wielkopolski. W roku 2000 organizowaliśmy Mistrzostwa Polski Młodzików, Kadetów i Juniorów w Karate WKF z PZK, w roku 2013 Drużynowe Mistrzostwa Polski w Karate Fudokan z PZKF. Aktualnie Klub Karate Do Shotokan Dragon jest członkiem Polskiego Związku Karate oraz Wielkopolskiego Okręgowego Związku Karate Olimpijskiego.
not. H. Sowa