Otwarcie części nowego budynku szkolnego w Brodowie to dla mnie powód do wielkiej satysfakcji. Kilka lat temu w naszej miejscowości odbywały się trudne rozmowy między burmistrzem a mieszkańcami, dotyczące przyszłości szkoły. Było wiele nerwów, może padły też niepotrzebne słowa.
Rozmowy szły w dwóch kierunkach. Najpierw chodziło o to, by szkołę utrzymać, bo groziła jej likwidacja. Potem burmistrz zaproponował, aby szkoła przeszła pod spółkę. Na szczęście rodzice się zgodzili.
Był to strzał w przysłowiową dziesiątkę. Dla dzieci i rodziców w praktyce nic się nie zmieniło. Zmieniło się dla nauczycieli, którzy nie są zatrudniani na Kartę Nauczyciela, mają inny system wynagradzania i pensum.
Dla nas, czyli dla lokalnej społeczności, rodziców i dzieci było najważniejsze, aby szkołę w Brodowie utrzymać. Zależało nam na tym, bo szkoła zawsze była najważniejszym ośrodkiem życia we wsi, pełniła rolę kulturotwórczą, ale przede wszystkim dawała komfort dzieciom i rodzicom. Dzieci nie musiały bardzo wcześnie wstawać do szkoły, aby zdążyć na transport do szkoły, na przykład w Środzie.
Kilka lat temu przekonywałem, że Brodowo rośnie w szybkim tempie i dzieci będzie przybywać z roku na rok. Spotykałem się wielokrotnie i rozmawiałem z deweloperem, który przekonywał, że budowa osiedla będzie przebiegała bardzo sprawnie. Okazało się, że miałem rację. Ale nie chodzi o to, kto miał rację, tylko o to, jak szkoła wygląda dzisiaj.
Bo tamto utrzymanie szkoły spowodowało, że burmistrz wkrótce zdecydował o rozbudowie placówki. Mam nadzieję, że w nowym roku gotowe będzie piętro. Teraz zamierzam zabiegać, aby w najbliższej przyszłości w Brodowie powstała hala sportowa. Nasza miejscowość będzie zapewne w niedalekiej przyszłości drugą po Środzie miejscowością gminy. Hala jest jak najbardziej potrzebna.
Szkoły wiejskie dla małych społeczności mają ogromne znaczenie. W gminie Środa nie zostało ich zbyt wiele, ale znajdują się w najważniejszych punktach. Pełnią ważne role oświatowe, społeczne i kulturotwórcze. Dlatego tak ważne jest, aby je utrzymać i rozwijać. Służą bowiem mieszkańcom nie tylko w godzinach nauki szkolnej.
not. kóz